Föderalizmus és Decentralizáció Kutató Intézet létrehozása Magyarországon
A pályázat nemzetközi együttműködés keretében a Svájci Hozzájárulás Testvértelepülési és Partnerségi Alap finanszírozásával valósul meg.
A pályázat nemzetközi együttműködés keretében a Svájci Hozzájárulás Testvértelepülési és Partnerségi Alap finanszírozásával valósul meg.
FÖDERALIZMUS ÉS DECENTRALIZÁCIÓ Kézikönyv a svájci struktúrákról és a magyar hasznosíthatóságról
| |
Föderalizmus és decentralizáció
Szerkesztette: Hajdú Zoltán
MTA KRTK Regionális Kutatások Intézete ISBN 978-963-9899-58-2 |
|
A föderációkutatás, a svájci föderáció struktúráinak és működésének elemzése nem azért vált a kutatás folyamatában jelentőssé, mert Magyarország a föderalizmus és a decentralizáció egyértelmű útjára lépett volna, hanem azért, mert a 2008-tól kibontakozó globális és európai pénzügyi, majd gazdasági válságon az Európai Unió a föderalizmus irányába (is) tett lépésekkel kíván úrrá lenni:
A legátfogóbb magyar hasznosítási lehetőség: ha a magyar fél részéről tekintjük át a svájci struktúrákat, akkor arra a következtetésre juthatunk, hogy kialakult a tudatosságnak és a felelősségvállalásnak egy teljes sora: felelős polgár – felelős helyi önkormányzat – felelős kanton – felelős központi állam. Ha valamit átfogó értékként ma adaptálni akarunk a svájci tapasztalatokból, akkor az egyik megfontolandó és átvehető elem az a „felelősségrendszer”, amely magában hordozza az egyéni és közbizalmat, az átláthatóságra és követhetőségre való törekvést, valamint a demokratikus döntések, végrehajtásuk és ellenőrzésük teljes láncolatát. |